0542749887

Sosyal Medyada Biz}

Arbequina Zeytin Fidanı (Bodur Zeytin)

Arbequina Zeytin Fidanı (Bodur Zeytin)

Arbequina Zeytini Özellikleri – Arbequina Zeytin Fidanı – Bodur Zeytin Fidanı

 

Ülkemizde bodur zeytin olarak bilinen çeşittir. İspanyada yağlık zeytin olarak kullanılan bir çişettir.

Arbequina Nedir?
Arbequina adını yetiştiği bölge olan Arbeca (İspanya)’dan almıştır. Ülkemizde bilinen adı ise bodur zeytin ağacı olarak bilinmektedir. Arbequin, Arbequi ve Blancal adlarıyla da tanınır. Özel bir tür olup yüksek verimli ve sık dikim sistemine uygundur.

Arbequina Zeytininin Yetiştirildiği Bölgeler (Bodur zeytin Yetiştiriciliğİ)
Katalonya bölgesindeki en önemli türdür. 55.000 ha alanda yetiştirilmektedir. İspanya’nın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Özellikle Endülüs bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. İspanya’da yeni sık dikim tekniğinin referansı olarak tanınmasının yanı sıra, Fransa, ABD Şili, Portekiz, İtalya, Tunus, Fas, Avustralya ve Arjantin gibi pek çok ülkede de yetiştirilmektedir.

Arbeguina Zeytininin Zirai ve Ticari Değerlendirmeler
Orta kuvetli, salkımsı ve orta/yüksek taç yapabilen bir ağaç türüdür. Tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, kendi kendini döller. Erken meyve üretir, yüksek ve stabil verimlidir. Yağ içeriği yüksek, yağ kalitesi mükemmeldir. Köklenme kapasitesi çok yüksektir.

Arbequina Zeytininin Morfolojik Özellikler
Yaprak: Küçük, kısa ve orta genişlikte, yuvarlak şekilli.
Meyve: Olgunlaştığında kararır, küçük simetrik küre şeklindedir. Meyve ucu yuvarlaktır ve sapı yoktur. Meyve – çekirdek oranı ortalama değerlerdedir.
Çekirdek: Oval ve simetrik şekildedir. Sert yüzeyli 7-10 fibrovasküler olukludur. Tvan ve iç kısmı yuvarlaktır.

Arbequina Zeytininin Arazi İstekleri
Arbequina oldukça farklı iklim ve toprak koşullarına adapte olabilen bir türdür. Arazinin eğimi %10’dan fazla olmamalıdır. Su ihtiyacı emsallerine göre çok düşüktür. Önerilen ilk plantasyon yatırım ölçeği 100 dönümdür.

Arbeguina zeytin Fidanı Dikimi
Arbequina yoğun ve yüksek yoğunluklu dikimler için uygundur. Önerilen yüksek yoğunluklu dikim aralığı 1,35×4 metredir. Bir dekara yaklaşık 200 ağaç dikilir.

Arbeguina Zeytininin Sulaması
Damla sulama öngörülmektedir.

Arbequina Zeytinin Üretimi
Fidan üretim anaçları İspanya’dan temin edilmiş sertifikalı bitkilerdir.

Arbequina Zeytininin Bakım
Bakımı çok kolaydır. Rutin gübreleme ve önleyici ilaçlar yapılmaktadır.

Arbequina Zeytinde Budama
Ağacın formunu kontrol altında tutmak için ilk 5 yıl elle, sonrasında makine ile budama yapılmaktadır. Arbequina ağaçları yaklaşık 2 metre boyunda olduğundan budama, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemler kolay ve ekonomik olarak çözülmektedir.

Hasat
Meyvelerin toprakla temasının ve kirlenmesinin önlenmesi için hasatın makine ile yapılması doğru yöntemdir; bir saat içinde 10 dekar alanı hasat etmek mümkündür. Meyveler zarar görmeden toplandığı için asit oranı çok düşük olur.

Zeytinin hasat zamanı çok önemlidir. Arbequina zeytini yağ oranı ise erken hasat yapıldığında düşmekte, geç hasat yapıldığında yükselmektedir. Fakat geç hasatta meyvelerin toprakla temas etmesi nedeniyle fermantasyon başladığından yağ kalitesi düşmektedir. Makine ile yapılan hasat, meyvelerin optimum koşullarda toplanmasını, dolayısıyla da yağ kalitesinin yüksek olmasını sağlamaktadır.

Arbequina, ikinci yıldan itibaren ürün vermeye başlar, üçüncü yıldan sonra tam verim başlar ve her yıl ürün verir.