Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
ÜRÜNLERİMİZ - Şeftali Fidanı Çeşitleri

Sayfa Etiketleri: şeftali, şeftali fidanı,  meyve fidanı, meyve fidanı fiyatları, yarı bodur şeftali fidanı fiyatları, şeftali cinsleri, sertifikalı şeftali fidanı, yarı bodur şeftali fidanı, meyve fidesi fiyatları, ağaç fidanları, bodur meyve ağaçları, meyve fidanı çeşitleri, meyve fidanı satışı, sertifikalı fidan, bodur fidan, aşılı fidan, şeftali fidanı çeşitleri aşılı, satış yerleri, nereden alabilirim, bulabilirim, satanlar, fidesi, bodur şeftali fidanı, meyve fidanı çeşitleri,  satılık, meyve fidanı satışı,  şeftali fidanı fiyatları, şeftali fidanı fiyatı, şeftali çeşitleri, şeftali fidanı çeşitleri, şeftali cinsleri, Pfirsich Sämlinge, peach seedlings, شتلات الخوخ , şaftalı fidanı, نهال هلو , plantones de durazno , שתילי אפרסק , plants de pêchers , आड़ू पौध .


Gf 677 -Peache Amnediar- Şeftali Anacı

Şeftali ve badem melezi olan bu anaç Fransa’da INRA Araştırma Enstitüsünde geliştirilmiştir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuvvetli gelişen bir anaç olup 5x4m yada 5x3m dikim mesafesi uygulandığı gibi V yada Y terbiye sistemlerinde 5x2,m dikim uygulanabilir. Kireçli ve kısıtlı sulama şartlarına sahip topraklarda şeftali ve bademler için ideal bir anaçtır. Şeftali ağacı sökülen yere hemen şeftali fidanı dikilemezken GF 677 anacı üzerinde şeftali fidanı dikilebilir. Tüm şeftali, nektarin ve badem çeşitleri ile aşı uyuşması iyi olup verim yönünden üzerindeki çeşidi olumlu etkiler. Odun ve yeşil çeliklerle çoğaltım zor olup en uygun çoğaltım yöntemi doku kültürüdür. Ağır, taban suyu yüksek, havalanması iyi olmayan toprakları sevmez.

Cadaman - Avimag- Şeftali Anacı

P. Persica x P.davidiana türlerinin doğal melezi olarak Macaristan’da bulunmuş olup Fransa‘da İNRA Araştırma Enstitüsünde geliştirilmiştir. GF 677 ve Barrier-1 anaçlarına göre daha zayıf gelişen bir anaçtır. Organik maddece fakir, zayıf bünyeli, kireçli ve PH’sı yüksek topraklarda da kullanılabilir. Kök ur nematoduna dayanıklıdır. Ağır, taban suyu yüksek topraklara önerilmez, ancak taban suyuna GF 677 anacından daha fazla dayanır. Şeftali sökülen yere tekrar şeftali bu anaç kullanılarak dikilebilir. Üzerindeki çeşidin erken meyveye yatmasını sağlar meyve iriliği ve rengi üzerine olumlu etki eder. Son yıllarda başta İspanya olmak üzere özellikle Akdenize kıyısı olan ülkelerde kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Barbier-1 (Enprean-1) Şeftali Anacı

İtalya Venice’de geliştirilmiş bir anaçtır. Şeftali x yabani Çin şeftalisi melezidir. GF 677 ile aynı kuvvette gelişir. Şeftali sökülen yere tekrar şeftali dikimine uygun bir anaçtır. Toprağa tutunması kuvvetlidir. Üzerindeki çeşidin meyvelerinin renklenmesine olumlu etki eder. Kök ur nematoduna dayanıklıdır.  Ağır topraklara dayanımı GF 677 anacına göre daha iyi olmakla birlikte GN anaçları kadar toleranslı değildir.

GxN -Garnem- Şeftali Anacı

P.Persica x P.Persica x P. Dulce türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiş olup 3 önemli GN anacı ticari olarak üretilmektedir. En önemli GN anaçları; GN 15 (Garnem); GN 22 (Felinem) ve GN 9 anaçlarıdır. Garnem anacı en yaygın kullanılan GN anacıdır. Kök ur nematoduna dayanıklıdır. Kuvvetli gelişen, toprağa bağlanması iyi olan bir anaçtır. Şeftali, nektarin, erik ve badem çeşitleri için anaç olarak kullanılmaktadır

Kısaca Şeftali Yetiştiriciliği (Daha ayrıntılı bilgiler "Önemli Bilgiler" linkimizin içindedir.)

Üretim Miktarı; Ülkemiz yaklaşık 400.000 tonluk üretim miktarı ile şeftali üretiminde dünyada 6-7 sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda yeni klon anaçlarının da  üretimde kullanımı  ile şeftali üretiminde  artış gözlenmektedir.

Toprak ve İklim İstekleri; Şeftali ve nektarinlerde ana dal ve gövdeleri - 20ºC’ye kadar dayanmakla birlikte erken ilkbaharda -2,,4 ºC de çiçekler zarar görürler. Genç meyveler çiçeklere göre donlara daha hassastır. Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 800 m rakıma kadar olan yerlerde şeftali yetiştirilebilir. Soğuklama istekleri 350-1300 saat arasında değişmektedir. Şeftali yetiştiriciliği için ağır olmayan, drenaj sorunu bulunmayan, kumlu-tınlı, alüvyal, PH’sı 6,5-7,5 arasında olan topraklar en uygun topraklardır.

Anaç Kullanımı; Şeftali ve nektarinlere bazı çeşitlere ait tohum çöğür anaçları, Nemaguard ve GF-305 gibi nematoda dayanıklı, tohum anaçları  kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle namatod sorunu olan ve aktif kireç oranının % 10 ‘un üzerinde olduğu topraklarda GF 677, GF 557, Gadaman, GN -15 ve GN -22 şeftali badem  melezi anaçlar kullanılmaktadır. Bu anaçlar kısıtlı sulama koşullarında gelişebildikleri gibi kök ur nematoduna da dayanıklıdır.

Ağır bünyeli topraklarda (su tutma kapasitesi % 70‘in üzerindeki topraklar) şeftali yetiştirilecekse Myrobalan 29-C, Marianna, Saint Julien-A MR.S- 2/5  erik  klon  anaçları ile erik şeftali melezi Citation klon anacı üzerine aşılı fidanlarla bahçeler tesis edilmelidir. Ancak bazı şeftali çeşitlerinde erikler üzerinde uyuşmazlık görülebilmektedir. Şeftali çöğürleri üzerinde 6x5m, 5x5m, GF 677 ve Gadaman şeftali badem anaçları üzerinde 5x4m, Myrobalan 29 C ve Saint Julien-A anaçları üzerinde 5x3m aralık ve mesafelerinde bahçe tesis edilmelidir.

Terbiye Sistemleri; Şeftalilerde açık vazo denen goble terbiye sistemi en yaygın olarak uygulanan sistemdir. Bunun dışında V, Y(tatura)  ve değişik doruk dallı terbiye sistemleri uygulanmaktadır. 

Önemli Şeftali Çeşitleri;  Erkenciden geççiye doğru önemli  çeşitleri, Francoise, Rich May, Springcrest, Maycrest, Royal Gem, Rich Lady, Blazing Gold, Redhaven, Glohaven, Red Globe, Rome Star,  Elagent Lady, J.H. Hale, Monreo,  Rio Oso Gem, Red Star. 

Önemli Nektarin Çeşitleri; May Glo, May Free, Big Bang  Silver King, Super Red, Armking, Adriana,  Silver Splended, Caldesi 2000, Big Top, Star Red Gold, Fantasia, Venus, Morsiani -51, Silver Late, Fairlane, Caldesi 85, Caldesi 2020. 

Hastalık  ve Zararlılar; Yaprak Bitleri, Kabuklu     Bitler,Akdeniz Meyve Sineği, Doğu Meyve Güvesi ve kök ur nemotodları önemli zararlılardır. Kök Kanseri, Külleme, Monilya, Yaprak Delen, Yaprak Kıvırcıklığı, Erik Cücelik Virüsü, Plum dwarf virüs) PDV, CNRV (Clorotic Necrotic Ring Spot Virüs ve Şarka Virüsü (PPV) önemli hastalıklar arasında  yer alır.  

Dr. Yaşar ERBİL
yasarerbil@hotmail.com


Klasik Anaç Şeftali Fidanı Çeşitleri (Tohum Anacına Aşılı Şeftali Fidanı Çeşitleri)

ŞEFTALİ Rich May Tohum Anacı Haziranın 1.-2. haftası
  May Crest Tohum Anacı Haziranın 2.-3. haftası
  Spring Lady Tohum Anacı Haziran sonu -Temmuz başı
  Dixired Tohum Anacı Temmuzun 1.-2.haftası
  Royal Glory Tohum Anacı Temmuzun 2.-3.haftası
  Wista Rich Tohum Anacı Temmuzun 2.-3.haftası
  Glohaven Tohum Anacı Temmuzun 3.-4.haftası
  Elegant Lady Tohum Anacı Temmuzun 3-4 haftası
  Cresthaven Tohum Anacı Ağustosun 1.-2. haftası
  J.H.Hale Tohum Anacı Ağustosun 3.-4. haftası
  Monreo Tohum Anacı Eylülün 1.-2. haftası

Yarı Bodur Şeftali Fidanı Çeşitleri (Yarı Bodur GF 677 ve Garnem Anacına Aşılı Şeftali Fİdanı Çeşitleri)

ŞEFTALİ Rich May GF 677 Haziranın 1.-2. haftası
  May Crest GF 677 Haziranın 2.-3. haftası
  Spring Lady GF 677 Haziran sonu -Temmuz başı
  Dixired GF 677 Temmuzun 1.-2.haftası
  Royal Glory GF 677 Temmuzun 2.-3.haftası
  Wista Rich GF 677 Temmuzun 2.-3.haftası
  Glohaven GF 677 Temmuzun 3.-4.haftası
  Elegant Lady GF 677 Temmuzun 3.-4.haftası
  Cresthaven GF 677 Ağustosun 1.-2. haftası
  J.H.Hale GF 677 Ağustosun 3.-4. haftası
  Monreo GF 677 Eylülün 1.-2. haftası
  Rich May Garnem Haziranın 1.-2. haftası
  May Crest Garnem Haziranın 2.-3. haftası
  Spring Lady Garnem Haziran sonu -Temmuz başı
  Dixired Garnem Temmuzun 1.-2.haftası
  Royal Glory Garnem Temmuzun 2.-3.haftası
  Wista Rich Garnem Temmuzun 2.-3.haftası
  Glohaven Garnem Temmuzun 3.-4.haftası
  Elegant Lady Garnem Temmuzun 3.-4.haftası
  Cresthaven Garnem Ağustosun 1.-2. haftası
  J.H.Hale Garnem Ağustosun 3.-4. haftası
  Monreo Garnem Eylülün 1.-2. haftası

 

Tüm Ürünlerimiz T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca Sertifikalandırılmıştır
"Öntuğ Fidancılık Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi"
      Facebook'ta Paylaş


Bülent Öntuğ Webtasarım : cagrikesen © 2012
Şeftali Fidanı Çeşitleri .. Öntuğ Fidancılık