Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
Ceviz Fidanı Çeşitleri - Chandler Ceviz Fidanı
Sayfa Etiketleri: bodur ceviz, bodur ceviz fidanı, salkım ceviz, cetler cevizi, cetler ceviz.

Chandler Ceviz Özellikleri -Chandler Ceviz Fidanı - Chandler Ceviz Çeşidi

Orijini: Chandler ceviz çeşidi A.B.D. menşeli bir çeşittir. Kaliforniye'da üretimi oldukça yaygındır. İthal yani yabancı çeşit ceviz grubundandır. 

Ağaç Özellikleri :Pedro cinsinin X UC 56-224 iel oluşturulan melezidir. Chander cevizi  memleketi Amerikan olup Orta –Geç dönemde çiçeklenir. Oldukça verimli bir çeşittir.  Ağaçları küçük taç yapar. İlkbahar geç donlarının oluıştuğu bölgelerde ve 600 ile 1200  arası rakım için uygun bir çeşittir.

Meyve Özellikleri :Chandler cevizinin yan dallardan meyve verme oranları %85 ile %90 cıvrındadır. Daha çok iç ceviz üretimi için uygun bir çeşit olarak görülen Chandler cevizinin iç oranı genele göre %50 cıvarındadır. Her bir cevizde iç ceviz ağırlığı ortalama 6.50 gramdır. İç ceviz açık renkli olup oranı ise %90 cıvarındadır.

Salkımda meyveler 1-4 lü olup ince kabuk, az pürüzlü, ov al şekilli, bir çeşittir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden  1 hafta, Yalova çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir.  Çok verimlidir. İç beyazlık oranı %90-100 dür. Orta kuvvette büyür.  Geç yapraklandığı için bakteriyel yanıklıktan etkilenmez.


Chandler Ceviz Fidanı Dikimi: Geleneksel usul yabancı çeşit olan chandler ceviz fidanı dikimi 7x7, 8x8, 9x9 veya 10x10 metre araklı kare usul dikim yapılmaktaydı. Bir diğer dikim şekli olan dikdörtgen dikim şekliyle 10x8 veya 12x8 şeklinde gerçekleşmekteydi. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda modern dikim teknikleri geliştirilmiştir ve Avrupa ile  Amerikada başarıyla uygulanmaktadır. Bu yeni tekniklerde SIK ve SIRT dikimi şeklinde yapılmaktadır. Çit dikimide denilen bu sistemle birim alana daha çok chandler ceviz fidanı dikimi yapılabilmektedir. Bu şekilde dikim yapıldığıında chandler ceviz fidanı dikim mesafeleri (aralıkları) 7,5x3,5 veya 8x4 metre şeklinde oluşmaktadır. Yan dal verimli cevizlerde uygulanması doğru olandır. Bu şekilde geleneksel usulle 8x8 fidan dikimi yapıldığında da/ağaç sayısı 15 iken çit sistemiyle yapılan dikimlerde da/ağaç sayısı 30'a çıkmaktadır. Bu durumdada kazanç 2 katına çıkmaktadır. Şöyleki 10 yaşına gelmiş chandler ceviz fidanı ortalama 40 kg yaş ceviz verdiğini düşünürsek geneneksel usulle 600 kg yaş ceviz elde ediliren 8x4 modern sistemle 1200 kg yaş ceviz elde edilebilmektedir.
Açık köklü ceviz fidanı satışlarımız başlamıştır.
Ceviz fidanı çeşitlerimiz şunlardır;
Yabancı çeşitler: Chandler, Fernor, Pedro, Franquette
Yerli çeşitler: Şebin, Bilecik, Yalova ve Kaman’dır.
Fidanlarımız sertifikalı olarak üretilmektedir.
Cevizce Erdem Fidancılık
Her türlü sorularınız ve fidan siparişi için lütfen bize ulaşınız.
Savaş Ceylan 0.538.4538878
Hasan Erdem 0.539.6548945
www.cevizce.com
Tüm Ürünlerimiz T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca Sertifikalandırılmıştır
"Öntuğ Fidancılık Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi"
      Facebook'ta Paylaş


Bülent Öntuğ Webtasarım : cagrikesen © 2012
Chandler Ceviz Fidanı .. Öntuğ Fidancılık chandler ceviz fidanı,chandler cevizi,chandler ceviz fidanı fiyatları,chandler ceviz verimi,salkım ceviz,çatler cevizi,bodur ceviz, chandler ceviz özelliği,chandler ceviz fidesi">