Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
Zeytin Fidanı Çeşitlerimiz - Arbequina Zeytin Fidanı (Bodur Zeytin)

Arbequina Zeytini Özellikleri- Arbequina Zeytin Fidanı- Bodur Zeytin Fidanı - Arbuquina Zeytin Çeşidi

Sayfa Etiketleri: arbequina zeytin, arbequina zeytin fidanı fiyatları, arbequina zeytin fidesi, arbeguina zeytini, arbequina zeytin fidanı fiyatı

Arbequina Nedir?

Arbequina adını yetiştiği bölge olan Arbeca (İspanya)'dan almıştır. Arbequin, Arbequi ve Blancal adlarıyla da tanınır. Özel bir tür olup yüksek verimli ve sık dikim sistemine uygundur.

Yetiştirildiği Bölgeler

Katalonya bölgesindeki en önemli türdür. 55.000 ha alanda yetiştirilmektedir. İspanya'nın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Özellikle Endülüs bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. İspanya'da yeni sık dikim tekniğinin referansı olarak tanınmasının yanı sıra, Fransa, ABD Şili, Portekiz, İtalya, Tunus, Fas, Avustralya ve Arjantin gibi pek çok ülkede de yetiştirilmektedir.

Zirai ve Ticari Değerlendirmeler

Orta kuvetli, salkımsı ve orta/yüksek taç yapabilen bir ağaç türüdür. Tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, kendi kendini döller. Erken meyve üretir, yüksek ve stabil verimlidir. Yağ içeriği yüksek, yağ kalitesi mükemmeldir. Köklenme kapasitesi çok yüksektir.

Morfolojik Özellikler

Yaprak: Küçük, kısa ve orta genişlikte, yuvarlak şekilli.
Meyve: Olgunlaştığında kararır, küçük simetrik küre şeklindedir. Meyve ucu yuvarlaktır ve sapı yoktur. Meyve - çekirdek oranı ortalama değerlerdedir.
Çekirdek: Oval ve simetrik şekildedir. Sert yüzeyli 7-10 fibrovasküler olukludur. Tvan ve iç kısmı yuvarlaktır.   

Arazi

Arbequina oldukça farklı iklim ve toprak koşullarına adapte olabilen bir türdür. Arazinin eğimi %10'dan fazla olmamalıdır. Su ihtiyacı emsallerine göre çok düşüktür. Önerilen ilk plantasyon yatırım ölçeği 100 dönümdür.

Dikim

Arbequina yoğun ve yüksek yoğunluklu dikimler için uygundur. Önerilen yüksek yoğunluklu dikim aralığı 1,35x4 metredir. Bir dekara yaklaşık 200 ağaç dikilir.

Sulama

Damla sulama öngörülmektedir.

Üretim

Fidan üretim anaçları İspanya'dan temin edilmiş sertifikalı bitkilerdir.

Bakım

Bakımı çok kolaydır. Rutin gübreleme ve önleyici ilaçlar yapılmaktadır.

Budama

Ağacın formunu kontrol altında tutmak için ilk 5 yıl elle, sonrasında makine ile budama yapılmaktadır. Arbequina ağaçları yaklaşık 2 metre boyunda olduğundan budama, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemler kolay ve ekonomik olarak çözülmektedir.

Hasat

Meyvelerin toprakla temasının ve kirlenmesinin önlenmesi için hasatın makine ile yapılması doğru yöntemdir; bir saat içinde 10 dekar alanı hasat etmek mümkündür. Meyveler zarar görmeden toplandığı için asit oranı çok düşük olur.
Zeytinin hasat zamanı çok önemlidir. Erken hasat yapıldığında yağ oranı düşmekte, geç hasat yapıldığında da meyvelerin toprakla temas etmesi nedeniyle fermantasyon başladığından yağ kalitesi düşmektedir. Makine ile yapılan hasat, meyvelerin optimum koşullarda toplanmasını, dolayısıyla da yağ kalitesinin yüksek olmasını getirmektedir.
Arbequina, ikinci yıldan itibaren ürün vermeye başlar, üçüncü yıldan sonra tam verim başlar ve her yıl ürün verir.Tüm Ürünlerimiz T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca Sertifikalandırılmıştır
"Öntuğ Fidancılık Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi"
      Facebook'ta Paylaş


Bülent Öntuğ Webtasarım : cagrikesen © 2012
Arbequina Zeytin Fidanı (Bodur Zeytin) .. Öntuğ Fidancılık